Chata Granit si v prvním roce provozu pod organizací SZM Příbram, vedla velmi obstojně 

Chata Granit si v prvním roce provozu pod organizací SZM Příbram, vedla velmi obstojně 

 

Granit má za sebou první ukončený rok provozu po celkové rekonstrukci interiérů. Návštěvnost byla velmi dobrá, výnosy za rok 2022 činí téměř 1 475 000 korun. Rozjíždí se také nové mimosezonní aktivity.

 

Přestože počasí začalo přát lyžařům spíše až po přelomu roku 2022 a 2023, cestu na Granit si i tak našlo na konci roku mnoho Příbramanů. Celkově za rok 2022 Chata Granit přivítala 1100 hostů a průměrná doba pobytu činila 3 noci. „Návštěvnost a pěkný obrat chaty Granit nás moc těší. Nemalá část zisků se opět do chaty vrací v podobě oprav, údržby, investic a dalších nákladů, nicméně se nám podařilo dostat toto středisko v provozní bilanci do zelených čísel, a to vnímám jako velké pozitivum, s ohledem na každoroční ztrátovost v minulých letech,“ říká ředitel Sportovního zařízení města Příbram Jan Slaba.

 

Atraktivitu ubytování v tzv. okurkové sezoně, což jsou na horách obecně méně vytížená období na jaře a na podzim, zvyšuje chata Granit různými organizovanými aktivitami. „Pořádáme například závody v kárách, karneval na lyžích, promítání letního kina či sousedské grilování, doprovázené programem pro děti. Dále spolupracujeme na akcích s jinými zařízeními v okolí a nově pořádáme vlastní kreativní víkendy s bohatým programem,“ říká Petr Hruška, manažer provozu chaty Granit.

 

Nastavený trend cílení na všechny věkové kategorie, rodiny, ale také různé organizované skupiny, školy a školky, chce chata Granit rozvíjet i v dalším období. „Budeme nadále usilovat o podporu společensky kulturní oblasti, například prostřednictvím rozšířené naučné stezky plné úkolů a zajímavostí nebo kreativních víkendů zaměřených na rodiče a děti. Dále pracujeme na rozvíjení sportovních aktivit. V okolí jsou již dlouhodobě pořádány různé přednášky, závody a sportovní akce, na kterých se snažíme participovat. Podpora aktivních seniorů, sportovních klubů a různých zájmových skupin je jedním z důležitých faktorů strategie provozu chaty Granit.“ dodává Hruška.

 

Rezervovat si pobyt je možné v rezervačním systému chaty Granit na webu www.chatagranit.cz nebo telefonicky na tel.: 601 390 678. Na stejném webu je také zveřejňován program a termíny kreativních víkendů a dalších akcí.

 

K poslední změně v ceníku služeb chaty Granit došlo v srpnu 2022, s účinností od 1. prosince 2022. Rok je nově rozdělen do tří sezon, zdražení se dotklo pouze letní a zimní sezony, ceny ubytování v mimosezoně se prozatím provozovatel rozhodl zachovat a udělat tak vstřícný krok směrem k návštěvníkům. „Zdražování mimosezony není na programu ani nyní, kompletní ceník najdou zájemci na webových stránkách chaty Granit,“ doplňuje závěrem Slaba.

 

 

Tvořivé víkendy na Granitu

Zima je sice právě v nejlepším, ale kdo bývá připraven, nebývá zaskočen. A proto už nyní plánujeme, jak Vám zpříjemnit vaše pobyty u nás na jaře a na podzim, kdy bývají některé z hlavních atrakcí v okolí mimo provoz. U nás se nudit nebudete! V rámci kreativních víkendu na vás bude čekat například bojová hra po Churáňovské stezce plná úkolů, malování kamínků, stolní hry a nebo večerní pohádka pro nejmenší. Termíny kreativních víkendů budou vypisovány podle zájmu a počtu ubytovaných a budou s předstihem zveřejňovány u nás na webu, facebooku a také instagramu. Kdo nás ještě nesleduje, tak má nejvyšší čas. Těšíme se na Vás, užívejte zimy!

 

 

Spouštíme rezervace na zimu a rok 2023

Zájemci o ubytování na chatě Granit si mohou od 1. září rezervovat pobyty na prosinec a celý rok 2023

 

Od 1. prosince dojde také ke změně ceníku ubytování. Ten nově rozděluje rok do tří sezon – zima, léto a mimosezona.

 

Rezervovat si pobyt na přelom roku, včetně Vánoc a Silvestra bude možné od 1 září v rezervačním systému chaty granit na adrese http://www.chatagranit.cz/cz/rezervace/ nebo telefonicky na tel.: 601 390 678. „Kdo nechce čekat na zimu, může si pobyt samozřejmě rezervovat i nyní nebo na podzim. Chata Granit je v provozu celoročně a o aktivity všeho druhu není na Šumavě nouze,“ říká Jan Slaba, ředitel Sportovního zařízení města Příbram.

 

Pobyty, které byly v roce 2021 rušeny z důvodu rekonstrukce, jsou již plně nahrazeny a vyčerpány. Žádné termíny tak nyní nejsou přednostně bookovány.

 

S ohledem na celkový růst nákladů na provoz z důvodu zdražování energií, dopravy, vody apod., upravuje chata Granit ceník ubytovacích služeb s účinností od 1. prosince 2022. Rok je nově rozdělen do tří sezon, zdražování se bude týkat letní a zimní sezony, ceny ubytování v mimosezoně se prozatím provozovatel rozhodl zachovat a udělat tak vstřícný krok směrem k návštěvníkům.

 

Přílohy
pdfpříloha nový ceník [pdf, 820 kB]

Granit ukazuje po zimní sezoně svou letní tvář

Uvnitř je chata „zdravá“, nyní se věnuje péče zkrášlení zevnějšku a zkvalitňování služeb.

 

Návštěvnost chaty Granit v zimních měsících byla pro další rozvoj chaty klíčovou. „Máme první čísla, statistiky, recenze a mnoho poznatků od návštěvníků. S tím hodláme nyní nadále pracovat a určovat další stupeň a směr rozvoje chaty“. Jako takové „novoroční“ přání byla návštěvníky chaty mnohokrát skloňována společenská místnost v suterénu, respektive její obnova. Dalším častěji zmiňovaným prvkem bylo zábradlí na schodiště v chatě. Obě přání byla vyslyšena.

 

Již zmíněná společenská místnost v suterénu sloužila v minulosti jako další místo pro společné setkávání. V případě plného obsazení ubytovacích kapacit různými skupinami návštěvníků, poskytuje určité výhody a především možnosti dosáhnout „symbiózy“ s dalšími návštěvníky při trávení volného času na Granitu. V novém pojetí by se mohlo toto místo stát střediskem pro firemní večírky, rodinné oslavy, či místem pro plánované kreativní pobyty. Zároveň ale zkušenosti ukázaly také druhou stranu mince, a to je poptávka po uskladnění kočárků a jízdních kol v letních měsících, pro které však žádný volný prostor již nezbýval.  „Kočárkárna byla přes zimu provizorně zřízena právě ve společenské místnosti, která také současně sloužila jako sklad materiálu na jarní opravy. Teď zkoušíme variantu spojení kočárkárny a úschovny kol s lyžárnou. Zatím se to povedlo pěkně skloubit, snad to tak bude fungovat nadále“. I hosté tuto skutečnost přijímají jako přijatelnou a zpřístupnění společenské místnosti v suterénu kvitují. 

 

V rámci celkového konceptu další renovace probíhá za pomoci barev a laků oživování vstupního zápraží, okenic, obložení i zábradlí na verandě.  Dalším významným prvkem, který jistě dotvoří příjemný pocit z pobytu, je nový plot, jež bude postaven v původním stylu, tak aby na místo zapadl a byl zachován stávající ráz krajiny. Další rozvoj v rámci vývoje chaty Granit měl uskutečňovat i nadále hlavně s respektem k přírodě. „Šumava je chrám a my se snažíme jen přispět k její dokonalosti,“ .

 

I přes různé údržbové práce, které v současné době na chatě probíhají, je stále možné se ubytovat s veškerým komfortem, a to jak v měsíci květnu, tak i v letních měsících. Rezervační systém je zájemcům k dispozici online a v případě jakýchkoli dotazů je možné kontaktovat manažera chaty i telefonicky na čísle 601 390 678.

Víkendová návštěvnost byla v novém roce téměř 100%

V prvních měsících nového roku obsadila chata Granit 70 % své celkové ubytovací kapacity, víkendy byly téměř stoprocentní

 

Zimní sezona pomalu končí, na léto se chystají novinky ve formě slevových poukazů na nejrůznější aktivity v okolí a venkovní opravy chaty.

 

Po rozsáhlé rekonstrukci má chata Granit za sebou první zimní sezonu, první zatěžkávací období. Během ledna a února navštívilo chatu Granit 382 hostů při celkovém počtu 1172 přenocování. V drtivé většině se zatím jedná o návštěvníky z Příbrami. „Nyní začínáme cílit i na širší okolí, máme nové propagační video a rozšiřujeme možnosti inzerce na nejrůznějších serverech. Letní sezona bývá co do počtu návštěvníků z pravidla slabší, nicméně pracujeme na tom, aby si k nám hosté cestu našli i po zimě,“ říká Jan Slaba, ředitel Sportovního zařízení města Příbram, které chatu Granit na Šumavě provozuje.

 

Návštěvníci z řad veřejnosti kvitují nové prostory, jako dětský koutek či společenskou místnost, úspěch má také sušák na lyžařské boty, který je výrazným komfortním prvkem. Do léta je v plánu opravit oplocení chaty, narovnání terénu pro umístění pergoly, obnova venkovních nátěrů a další práce technického rázu. Pro větší komfort návštěvníků zde bude možnost zapůjčení grilu a ani děti nepřijdou v létě zkrátka. V současné době se zvažuje nákup vybraných venkovních dětských herních prvků a v jednání jsou slevy například na přilehlou rozhlednu, či do lanového parku.

 

K velkému zájmu o ubytování chaty Granit přispělo kromě zcela nového atraktivního interiéru chaty, také slunečné počasí a dostatečné množství sněhu. Jako příjemný bonus hosté vyzdvihovali slevové vouchery na skipasy pro ubytované a výborné sněhové podmínky pro lyžování na vleku u chaty. 

 

„Osobně považuji dosavadní čísla za velmi dobrý start do nové éry provozování chaty Granit, ale na jakékoli závěry je zatím brzy. Minimálně rok až dva… to je zhruba doba, kdy budeme schopni vyhodnotit, zdali jdeme správnou cestou. Teď nás čekají další náročné zkoušky, jako jsou například méně exponované měsíce a celkově letní sezona,“ dodává závěrem Slaba.

 

Nabízíme pobyty pro školy a skupiny

Chatu Granit navštěvují nejen rodiny a přátelé, ale také organizované skupiny dětí

 

Krásného interiéru chaty Granit a širokých možností vyžití v okolí si užívaly děti z Dětského domova Pepa nebo ze základní školy v Miroticích. Vize chaty Granit se tak naplňují.

 

Chata Granit nabízí ubytování organizovaným skupinám různého zaměření. Nabídku služeb pro skupiny již využily v měsících lednu a únoru děti z dětského domova Pepa v Lazci, děti ze základní školy Mirotice a některé další příbramské sportovní kluby. Rezervovaný pobyt má už také například ZUŠ Antonína Dvořáka Příbram.

 

Chata Granit dokáže v tomto ohledu nabídnout ideální prostředí pro školní výlety, lyžařské kurzy, školy v přírodě, slučovací a poznávací pobyty pro nově příchozí studenty na začátku roku a podobně. Zadov nabízí velmi krásnou přírodu a v přilehlém okolí chaty Granit je nepřeberné množství nabídek, jak trávit čas příjemně a při tom efektivně. V blízkosti chaty jsou sklářské dílny, výběh s vlky a mnoho kulturních památek.

 

Nabídka sjezdovky přímo u chaty, je pro skupinové pobyty obrovským benefitem a významným pozitivem polohy chaty Granit. V rámci skupinových pobytů školských i jiných zařízení, je možné za účelem podpory zlepšení kolektivu, sportovních výkonů a rozvoje kreativity jednat o zvýhodněné ceně za ubytování. Lze také zajistit stravu na hotelu Zadov, a to ve formě snídaně, polopenze i plné penze. V březnu a dubnu budou probíhat plánované schůzky s organizacemi, které projevily zájem o ubytování chaty Granit na základě zaslaných nabídek a materiálů.

 

Samotný název chaty Granit napovídá, co je jejím hlavním cílem. „Granit neboli žula, je kvalitní a pevný stavební matriál a pevná pouta na kvalitních základech chceme pomoci vytvářet i my, a to právě prostřednictvím skupinových pobytů. Budovat v těchto mladých lidech především kladné mezilidské vztahy, dále lásku k přírodě a zároveň poskytnout prostředí, kde mohou zažít nezapomenutelné chvíle svého života,“