CHATA GRANIT BAVÍ CELÝ ZADOV

CHATA GRANIT SI NA LETNÍ PRÁZDNINY PŘIPRAVILA LETNÍ PROGRAM.

 

 

 

 

 V letních měsících čekají na hosty chaty Granit a všechny návštěvníky Zadova různé doprovodné programy.

 

Mezi nejoblíbenější patří večerní promítání filmu a sportovní den pro děti i dospělé. V tomto roce si mohou hosté nově užít i společné zdolání Lesních QR her chaty Granit, přičemž na zájemce čeká i odměna ve formě sníženého vstupného na rozhlednu SKOKANSKÝ MŮSTEK ZADOV. 

 

Jako již každoročně čeká na milovníky adrenalinu VELKÁ CENA ZADOVA V HORSKÝCH KÁRÁCH. 

Kromě odměny pro každého odvážlivce si v rámci spolupráce s chatou Granit připravil majitel kár pan Tomášek bonus jedné jízdy zdarma. 

 

Tak neseďte doma  a pojďme se společně bavit. 

 

 

 

 

Český červený Kříž na chatě Granit.

 

Vzdělávací program CCVZ 25
 
Pod záštitou Českého červeného kříže se konal ve dnech 21 - 23.3 vzdělávací program:
Celostátní vzájemné výměny zkušeností.
 
 
CVVZ spojuje dobrovolníky i profesionály z celé republiky. Vznikají tu kamarádské vztahy a navazuje se prospěšná spolupráce mezi organizacemi.
 
 
 
 

Co je to CVVZ


Celostátní vzájemná výměna zkušeností je každoroční tradiční setkání pracovníků s dětmi a mládeží. Potkávají se tu pedagogové, vedoucí a instruktoři z malých i velkých organizací, dobrovolníci i profesionálové z nejrůznějších oborů, které se zabývají prací s dětmi a dospívajícími. Ti všichni zde mohou čerpat inspiraci, zažít něco neobyčejného, najít nové přátele i porovnat své názory a zkušenosti.

CVVZ je nepolitická a nezisková akce. Každý rok se mění místo jejího konání i pořadatelský tým, není vedena žádným stálým vrcholným orgánem a nemá právní subjektivitu. Záštitu nad jejím fungováním převzal Galénův nadační fond.


Posláním akce je vytvořit prostor, kde můžou pracovníci s dětmi a mládeží sdílet své názory, zkušenosti  či společné problémy a jejich řešení. Přispívá k zastoupení tématu volnočasové výchovy v médiích a k jeho otevření a představení veřejnosti. CVVZ pomáhá aktivním členům různých dětských a mládežnických společenství nejen v jejich činnosti, ale i při vzdělávání a osobnostním růstu. Své cíle naplňuje formou aktivního a zážitkového učení. Dobrovolní lektoři z různých organizací a oborů vedou přednášky, řízené diskuse, poznávací výpravy, rukodělné dílny či bloky her a sportů. Každý účastník si pak sestaví program podle svých zájmů a priorit. Účast na všech aktivitách je volitelná a pro ty, kteří dávají přednost klidnému sdílení zkušeností, je k dispozici pohodlné zázemí čajovny.

 

Základní myšlenky CVVZ


Spolupráce: CVVZ spojuje dobrovolníky i profesionály z celé republiky. Vznikají tu kamarádské vztahy a navazuje se prospěšná spolupráce mezi organizacemi. Z těchto základů vyrůstá občanská společnost spojená solidaritou a tolerancí.


Osobnostní rozvoj: Sdílení zkušeností a vědomostí pomáhá rozvíjet nabídku volnočasových aktivit dětem. Dobrovolníci se učí jeden od druhého i od profesionálních pedagogů, sociálních pracovníků, zdravotníků či právníků.


Celospolečenský přesah: CVVZ pomáhá stavět budoucnost pro naši zemi. Upevňuje vztahy mezi všemi, kteří se v rámci neformální a volnočasové pedagogiky podílejí na výchově dětí, a informuje o jejich činnosti veřejnost a média. Připomíná to nejdůležitější v každé zdravé společnosti: výchovu soběstačných, vzdělaných a schopných lidí.

 
 
VZ - Výměna Zkušeností je hlavně o setkávání vedoucích a instruktorů, které pochází z počátku 80. let minulého století. Duší a zakladatelem tohoto hnutí byl Jan Šimáně – Galén, který směroval pořádání prvních VZ a jeho odkaz je díky nim stále živý. Na počátku byly sekce navržené Břeťou Boháčem (hra na OSN) podle Galénových 5-ti Pé (5 sekcí) - 1) Umět si rát a soutěžit 2) být všestranný a v něčem odborníkem 3) tábořit a sportovat 4) přátelit se a pomáhat starším 5) předávat a přijímat výsledky a zkušeností, ale taky diskutovalo např. o výchově, zaměření programu pro děti, o vedoucích, březových lístcích atp. A na závěr VZ jednotlivé diskuzní skupiny seznamovaly ostatní se závěry, ke kterým došly. 

CVVZ = Celostátní Vzájemná Výměna Zkušeností 
První dvě VZ byly v Rokycanech (1979 vedl Bolid) a v Květné pod Javorinou (1979 vedli Kubíčkovi). To se ale sešlo jen několik nejstarších tzv. nositelů Olympijských stupňů BL, což se tak neosvědčilo. Proto se Galén s Břeťou Boháčem rozhodli oslovit současné vedoucí z terénu, kteří měli větší přehled. 

Nově tak byly první dvě VZ v Pochni (1980 - 81 vedla Bobřice), pak další dvě VZ proběhly v Ostravě (1982 - 83 vedla Bagheera) . V té době termín konání kolísal mezi listopadem a únorem. Únor nakonec vypadl kvůli tomu, že vedoucí jezdily na lyžáky. Pátá VZ se konala v roce 1985 v Karviné. Mezi účastníky se vmísil konfident a nápravná opatření na sebe nedala dlouho čekat. Podařilo se odvrátit rozprášení místních oddílů, ale byla přerušena komunikace s Galénem a někteří vedoucí museli odejít do ústraní. V té době narostly počty účastníků a tak se z VZ stala VVZ - podmínkou názvu byla účast minimálně ze tří krajů a tří organizací. Pro omezení počtů jsme pak propagovali tzv Regionální výměny zkušenosí RVVZ např v Krnově, Třebíči, znovu v Karviné ..... Nositelé BL si však vyžádali jednou v roce akci, kde by se moli sejít všichni. Tato akce pak byla nazvána Celostátní a tedy CVVZ. Název VVZ je naposledy uveden na pozvánce do Náchoda 1995 a první uvedení CVVZ je v roce 1997 v pozvánce do Mostu. V těchto dřívějších dobách znamenala zkratka CVVZ něco malinko jiného než dnes a to „Celostátní vrcholná výměna zkušeností“. Galén nás totiž učil, že výměny zkušeností (VZ) vznikají prakticky pořád, i když se sejdou jen dva vedoucí nebo dva oddíly.

Po revoluci nám jeden z vrcholných představitelů hnutí řekl, že je konec a že se teď může každý realizovat ve své organizaci. Reakcí na to byla sešlost aktivních "pořadatelů akcí" za 2 týdny v Boskovicích, kde jsme se po dvoudením urputném dohadování domluvili na tom, že se chceme setkávat dál. A tak se po pár RVVZ-kách uskutečníla první novodobá VVZ v roce 1992 v Brně (vedla Lenočka a Nemo) a Krnově (vedla Bobřice). V roce 1994 v Náchodě Kolčava představila úplně nový tip Výměny zkušeností s účastí asi 450 účastníkú. Další pak následovaly v různých městech po celé republice. Od té doby proběhlo více než 30 ročníků. 

Strážcem myšlenkové, organizační i finanční kontinuity akce ne GN - Galénův nadační fond. 

METEOROLOGICKÁ STANICE NA CHURÁŇOVĚ.

 

Fascinuje Vás věda o počasí, proměny tepla a vody v atmosféře?

 

 

Hosté chaty Granit mají jedinečnou možnost zažít návštěvu stanice i s přednáškou a dozvědět se jak vše funguje.

 

Exkurze probíhá přímo v meteorologická stanici na Churáňově, přičemž délka přednášky je v rozmezí 45 až 50 minut.

 

Cena exkurze za celou skupinu  činní 1137,- Kč

( prosíme noste přesně, na stanici není pokladna na měnění bankovek).

 

Na přijatou platbu dostanete přijmový pokladní doklad.  

Exkurzi je možné si objednat přes vedoucího chaty Granit na telefonním čísle 601 390 678,

nebo přímo na meteorologické stanici na telefonním čísle 731 437 317. 

 

Ideální počet jedné skupiny je cca 15 osob, důvodem je především prostor pro komfortní vnímání informací a čas na možné otázky. 

 

V zimních měsících je stanice zavřena od 16:00 do 19:00

V letních měsících je stanice zavřena od 17:00 do 20:00

 

Jedna z nejznámějších meteorologických stanic u nás byla postavena roku 1952 na stejnojmenném vrcholu v blízkosti lyžařského areálu Zadov. Provozovatelem meteostanice je ČHMÚ.

 


   Všechny meteorologické stanice na světě hlásí počasí vždy ve stejnou dobu, která se řídí podle času na nultém poledníku. A každý typ počasí má svůj kód, celkem jich je 99. Hlášení z meteorologické stanice obsahuje také důležité naměřené hodnoty – teplotu, rosný bod, vlhkost vzduchu, směr větru a jeho nárazy, průměr tlaku vzduchu nebo třeba typy oblačnosti a druhy oblaků. Specialitami jsou ledovky, námrazy nebo zvířený sníh.

 

   Kromě těchto zpráv je ale nutné zaznamenat i to, odkdy dokdy některé jevy trvaly, například kdy se objevila mlha, přišel déšť, nárazový vítr nebo bouřka. To všechno se zapisuje do tabulek v meteorologickém deníku, který se musí měnit každý měsíc.

 

   Vždy v 7, 14 a 21 hodin přicházejí na řadu klimatická měření. Dále mnoho druhů záznamů, která souvisejí se stavem čistoty ovzduší, nečistot ve vodě nebo mlhách. Specialitou je potom bolidová kamera, která fotí průlety velkých meteoritů okolo Země.

 

   Ve stanici jsou i přístroje, které měří výšku mraků, zaznamenávají dobu a intenzitu slunečního svitu, plochu, v níž se měří množství sněhu a zjišťuje obsah vody v něm, nebo lesní profily, kde se určuje síla sněhové vrstvy.

 

A jaké jsou churáňovské meteorologické rekordy?
nejnižší naměřená teplota -32,6 °C z roku 1956

nejvyšší teplota byla 34.2 °C v roce 1983

sníh na Churáňově leží průměrně 142–186 dní v roce

průměrný počet dnů, kdy na Churáňově mrzne je 60–80 za rok

nejvíce sněhu napadlo dne 17. 3. 1988 (200 cm)

za celou zimu napadne na Churáňově 230 – 440 cm sněhu

nejranější první sníh přišel 3. 8.  2020 (2 cm)

nejvíce napršelo dne 31. 7. 1977 (135,3 mm srážek)

nejvyšší průměrná rychlost větru byla zaznamenána 13. 12. 1989 (126 km/h)

HORSKLÁ SLUŽBA ZADOV

Týmu chaty GRANIT se povedlo navázat spolupráci

s HORSKOU SLUŽBOU ZADOV.

 

 

Cesta poznání o fungování Horské služby na horách je díky vstřícnosti členů Horské služby k dispozici školním a zájmovým skupinám, které jsou ubytované na chatě Granit. 

 

Záchranáři z Horské služby na Zadově, tak věnují svůj čas školním skupinám ubytovnáným na chatě Granit.
Pro některé děti, se tak návštěva této exkurze stává zážitkem, o kterém se ji ani nikdy nesnilo. 
Všem členům Horské služby patří obrovské DÍKY za jejich práci. 
Přílohy
jpgBez názvu [jpg, 216 kB]

ZADOVSKÝ ŠESTIBOJ 05.02.2025

Dne 05.02.2025 proběhl první ZADOVSKÝ ŠESTIBOJ. 

Tým chaty Granit a trenérská skupina z týmu SK LÁNY uspořádali pro děti všestranný šestiboj. 

Na trase dlouhé cca 3000 m čekalo na závodníky 6 stanovišť s různými disciplínami. 

 

 

Účastníci byli rozlosováni podle věkových kategorií, tak aby v každém družstvu byly zastoupeny všechny věkové kategorie. 

Všechny týmy předvedli při plnění disciplín obrovské nasazení a úsilí,

neboť nejlepší výsledný čas zdolání celé trasy se zvládnutím všech disciplín se dostal pod 30 minut. 

 

Všem týmům patří OBROVSKÁ GRATULACE

ZVÝHODNĚNÝ PRODLOUŽENÝ POBYT NA GRANITU 30.04. - 04.05.2025

 

3 ZA 2 cenově zvýhodněný prodloužený pobyt na chatě Granit. 

V termínu od 30.4. do 04.5. 2025 u nás mohou hosté zažít pálení čarodejnic i romantický první májový den. 

U tété příležitosti jsme si pro Vás přichystali naší zvýhodněnou nabídku,

která je vhodná pro rodiny s dětmi i zamilované páry. 

 

 

Těšíme se na vás.

MEZIGENERAČNÍ LETNÍ TÁBOR 2025.

 

 

Mezigenerační letní tábor pro  seniory a  jejich vnoučata.

Doporučení věk vnoučat od 4 – 14 (věk není limite).

 

MLT se koná v Národním parku Šumava na chatě Granit

Mezigenerační letní tábor 2025

 

Místo konání: Chata Granit, Zadov 224, 384 73 Stachy, okr. Prachatice

Termín konání:  13 – 19.7. 2025 celkem 6 nocí

Nástup na tábor 14 – 18:00 13.7.2025, odjezd do 10:00 19.7.2025.

 

 

Organizační vedoucí: Mgr. Hruška Petr 601 390 678, www.chatagranit.cz

Letní tábor pro účastníky Senior pointu, jejich vnoučata a rodiče. Doporučení věk vnoučat od 4 – 14 (věk není limitem, spíše doporučeným parametrem,

bude tomu přizpůsobené téma tábora). MLT se koná v Národním parku Šumava na chatě Granit, s následujícím programem:

 

Program:

 

  • Během týdne bude v dopoledních hodinách probíhat ve dnech po, út, čt, pá tvořivý, kreativní nebo sportovní program
  • V odpoledních hodinách volný program
  • Ve středu 9.7. celodenní turistický. Možný je celodenní výlety na Horskou Kvildu kde je farma Highlandského plemena skotu dále pak na Jezerní Šlať, po stezce se nechá dojít až do muzea  kde  chovají rysy a jeleny. Je to 12 km tam a 9,6 km zpět. Zpáteční trasu lze  realizovat autobusem
  • Ve čtvrtek 10.7. bude večerní promítání pohádky, nebo filmu na přání.

          V blízkosti chaty leží rozhledna na Kobyle, lze zažít dobrodružství na kárách či lanovém

          parku. K dispozici se nabízí i velmi oblíbená hra S Králem Šumavy za pokladem, nebo

          lesní QR hry chaty Granit

          K dispozici je také sportovní hřiště se síti na volejbal a volejbal. Účastníci mohou dále

          využít stůl na ping pong, a pálky a sít na bad minton. V letním období disponujeme i

          malým bazénkem pro děti, kde se mohou ochladit.   V rámci dalšího programu je možné

          vytvořit krátkou stezku odvahy

  • Po celou dobu se počítá s aktivní účastní a asistencí prarodičů. Program bude přizpůsoben počasí a zájmu účastníků.

Doprava: vlastním autem

 

 

Stravování: účastníci si mohu vařit sami, dále je možné stravování v Bistru na Svahu – denně teplá a čerstvá jídla, dále pak v hotelu Zadov, v Bufetu pod stadionem nebo cukrárně Ella.

 

Pro realizaci tábora je třeba dosáhnout plné obsazenosti ubytování.

 

 

Přihlášky je nutné zaslat do 31.12.2024 na mailovou adresu chatagranit@szmpb.cz

V případě, že bude požadovaný apartmán již plný, bude zájemci nabídnut další varianta volného apartmánu.

 

Ubytování: Ve 3,4 a 6 lůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím. K vybavení pokojů patří ručníky a povlečení, utěrky, kompletně vybavené kuchyňské zázemí.

Cena ubytování: za osobu bez rozdílu věku 300,- Kč za noc ( v ceně je rekreační poplatek 30 Kč). Cena je kalkulována pro obsazení plné kapacity jednotlivých apartmánů.

Celkem tedy za osobu za pobyt 1800,- Kč. Celou částku za pokoj včetně neobsazených lůžek je nutné uhradit do 20.03.2025

 

Přílohy
pdfPřihláška MLT 2025 [pdf, 109 kB]